Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania

Torebki strunowe marki ZIPPER BAGS ( woreczki z zamkiem strunowym) produkowane przez firmę PROTECTMEDICAL SP Z O.O.  , powszechnie znane także jako zippery, to przedmiot, który zna każdy. Zastosowania woreczków strunowych w codziennych czynnościach mają wręcz niepoliczalną ilość. 

Torebki strunowe mają dość krótką lecz bardzo ciekawą historię, w której niewiara w swój wynalazek pozbawiła wynalazcy mnóstwa pieniędzy. 

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić woreczki strunowe, to z pewnością są to sklepy internetowe. Możesz kupić ich większy zapas w korzystnej cenie. Sklepy umożliwiają wygodne filtrowanie wyników według takich kryteriów jak np. grubość torebek strunowych, ich szerokość czy też kolor. Możesz je kupić na przykład tutaj.

Kto wynalazł torebki strunowe i dlaczego na tym nie zarobił?

Wynalazcą woreczków strunowych był Borge Madsen, który w 1951 roku złożył wniosek o patent na plastikowy zamek błyskawiczny. Projekt tego wynalazku nieco różnił od woreczków strunowych, które znamy obecnie. Projekt woreczków oparty był na dwóch „zazębiających się ” częściach, które bardziej przypominały znany nam obecnie zamek błyskawiczny wykorzystywany chociażby w ubraniach.

Borge Madsen, nie za bardzo wiedział, co zrobić ze swoim wynalazkiem i zupełnie nie miał pomysłu na jego wykorzystanie. Dość szybko się poddał. Kilka miesięcy po uzyskaniu patentu na zamek strunowy sprzedał patent firmie Flexigrip.

Torebki strunowe miały dość trudne początki. Koszt produkcji plastikowych zamków na wzór patentu Madsena był dość wysoki, dlatego początkowo uniemożliwił zastosowanie tego wynalazku w szerokiej gamie produktów.

Jednym z pierwszych zastosowań zipper-ów były artykuły biurowe, takie jak teczki czy segregatory.

Kilka lat po wprowadzeniu pierwszych produktów opartych na plastikowych zamkach jeden z założycieli firmy Flexigrip wpadł na pomysł „zgrzania plastikowych zamków na płasko” – jest to typ zapięcia, który jest obecnie rozpowszechniony. Ten pomysł był krokiem milowym w rozwoju firmy, gdyż pozwolił na znaczne obniżenie kosztów produkcji i ich zastosowanie m.in. w torebkach plastikowych, znanych dzisiaj jako woreczki z zamkiem strunowym.

Krok milowy w ewolucji torebek strunowych.

W 1959 roku nastąpił krok milowy w produkcji torebek strunowych. Firma Flexigrip uzyskała od japońskiej firmy Seisan Nippon Sha wyłączne prawa na zamek błyskawiczny typu minigrip, który polega na wtłoczeniu profili zamków w folię PE. Taka innowacja pozwoliła na ponowne obniżenie kosztów i tym razem obniżenie było znaczne, gdyż koszty zostały zredukowane o połowę! W związku z tym rozpoczęła się masowa sprzedaż torebek strunowych minigrip do przemysłu.

W 1964 roku firma Flexigrip podpisała wyłączny kontrakt z Dow Chemical Company (amerykański lider w sprzedaży chemikaliów i tworzyw sztucznych) na sprzedaż torebek strunowych w ich wszystkich sklepach. Firma rozpoczęła produkcję woreczków strunowych z folii polietylenowej. We współpracy z Dow Chemical powstała słynna po dziś dzień marka Ziploc.

Torebki strunowe i marka Ziploc.

W latach 60. po utworzeniu marki Ziploc woreczki strunowe były produkowane w aż 25 krajach z prędkością 1 metra na minutę, ale żadne z produktów nie były sprzedawane konsumentom. Dlaczego? Ich produkcja była wciąż zbyt droga.

Dopiero w 1972 Douglas Behr – jeden z wynalazców Dow Chemical – ulepszył proces produkcji i zwiększył prędkość linii produkcyjnych z 1 m do około 100 m na minutę. Taka prędkość została osiągnięta dzięki specjalnym maszynom, które były i są uważane za tajemnice handlowe Dow Chemical.

Z rąk do rąk – akwizycje i przejęcia.

Firma Minigrip od 1978 roku do 1997 roku zmieniała swoją formę i właściciela około 5-6 razy. Ostatecznie w 1997 roku Dow Chemical sprzedało prawa wszystkich marek DowBrands, w tym właśnie do Ziploc, firmie Johnson&Johnson za około 1,5 miliarda dolarów.

Dopiero w 2012 roku Minigrip zostało przejęte przez grupę Inteplast – dużego importera wszelkiego rodzaju plastikowych toreb przemysłowych. Po dziś dzień Minigrip jest spółką niezależną grupy Inteplast.

Jakie torebki strunowe są dostępne na rynku obecnie?

Na rynku może wciąż znaleźć dwa rodzaje torebek strunowych:

 1. torebki strunowe zapinane na zamek – tworzone na pierwowzór torebki Madsena. Jest to droższy model torebek strunowych.
 2. torebki strunowe na docisk – zamknięcie uzyskuje się poprzez docisk dwóch stron torebki, która ma zgrzany zip.

Torebki strunowe – właściwości

Torebki strunowe najczęściej mają zamek błyskawiczny umieszczony na krótszym boku. Co ważne, mogą być one wielokrotnie wykorzystywane, dlatego doskonale nadają się do przechowywania żywności.

Do najważniejszych właściwości torebek strunowych, które wpływają na ich dużą popularność należą:

 • łatwe i szybkie zabezpieczenie produktów,
 • uniwersalność zastosowania,
 • właściwości izolacyjne,
 • ochrona przed wilgocią,
 • antystatyczność.

Zastosowania torebek strunowych – popularne i mniej popularne

Torebki strunowe są powszechnie stosowane w kuchni. Woreczki zapinane na zip ( zamek strunowy) są bardzo przydatne w organizowaniu wszelkich przypraw. Za pomocą woreczków strunowych możemy tanio zabezpieczyć przyprawy przed utlenianiem ich zapachów. Świetnie sprawdzają się także do przechowywania kawy, gdyż dzięki nieprzepuszczalności wilgoci i powietrza kawa zamknięta szczelnie w woreczku strunowym nie wietrzeje.

Do czego jeszcze mogą się przydać woreczki strunowe w kuchni?

W razie potrzeby doskonale się sprawdzają jako rękaw cukierniczy, a także do marynowania potraw.

1. Woreczki strunowe pomagają organizować biżuterię.

Małe woreczki strunowe są doskonałym sposobem na organizację biżuterii. Miniwrapy ( woreczki strunowe) mogą skutecznie pomóc w przechowywaniu szczególnie małych elementów biżuteryjnych, takich jak pierścionki czy bransoletki.

2. Ratunek podczas podróży dla Twojej elektroniki.

Woreczki strunowe chronią przed wilgocią, dlatego mogą być ogromnym ratunkiem podczas podróży. Przechowywanie w nich elektroniki użytkowej, takiej jak telefony komórkowe, pozwala na łatwe zabezpieczenie przedmiotów przed nagłymi zmianami warunków pogodowych czy niespodziewanym zalaniem.

3. Woreczek strunowy jako poduszka powietrzna do wypełniania opakowań.

Dość mało znane zastosowanie torebek strunowych polega na ich wykorzystaniu, jako poduszek powietrznych do pakowania produktów. Wystarczy zamknąć zip w torebce, pozostawiając wyłącznie mały otwór, przez który będziesz wdmuchiwać powietrze. Po zapełnieniu woreczka powietrzem należy szybko uszczelnić zamknięcie i tania poduszka powietrzna do wypełniania opakowań gotowa!

4. Torebki strunowe pomogą Ci zrobić lód!

Czasem każdy z nas ma ochotę na zimny napój z lodem, lecz co robić, jeśli nie ma się torebek na lód? Wykorzystać woreczki strunowe! Wystarczy wlać wodę do woreczka strunowego, a następnie szczelnie zamknąć i wsadzić do zamrażarki na minimum godzinę.

5. Woreczki strunowe są nieocenioną pomocą w salonach jubilerskich.

Kamienie szlachetne są szczególnie podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego należy je przechowywać w możliwie jak najbardziej sterylnych warunkach wolnych od wilgoci. W takim przypadku nieocenioną pomocą są właśnie torebki strunowe. To właśnie w nich najczęściej przechowuje się biżuterie w salonach jubilerskich, która nie jest wystawiona w gablocie.

6. Woreczki strunowe do przechowywania Żywności

W firmie PROTECTMEDICAL SP. Z O.O. są dostępne torebki strunowe w różnych grubościach i rozmiarach, które posiadają atest bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością. Dzięki temu można je bez obaw wykorzystywać do przechowywania takich produktów jak na przykład słodycze, przyprawy, wędlina, sery albo herbata. Nie ma także przeciwwskazań aby torebka strunowa była używana do przechowywania produktów płynnych – wody, soków, a także pokarmu dla dzieci. Bardzo często wykorzystuje się torebki strunowe w kuchni, do mrożenia owoców, mięs i innych produktów, które mogłyby się zepsuć przechowywane za długo w lodówce. Warto wówczas kupić woreczki strunowe z miejscem do zapisania informacji. Jest to wygodna opcja do zanotowania daty zamrożenia produktu. Torebki z zamkiem strunowym przydają się nie tylko do zachowania świeżości i dobrego smaku żywności, ale także do jej łatwej segregacji.

Czy woreczki strunowe szkodzą środowisku?

Wiele osób, które reprezentują środowiska proekologiczne, neguje wykorzystywanie woreczków strunowych, gdyż są one wykonywane z nie ekologicznej folii PE. To prawda, że materiał, z którego są wykonane torebki strunowe, nie jest uważany za ekologiczny. Należy tutaj zwrócić uwagę że ocena nie jest do końca uzasadniona. Woreczki z folii nie są biodegradowalne. Jednak proces ich produkcji może być neutralny dla środowiska. Natomiast powszechnie używany papier i uważany za ekologiczny w procesie produkcji powoduje olbrzymie spustoszenie środowiska i wymaga dużych nakładów energetycznych. Trudno też zapakować ryby, czy wyroby zawierające płyn w papier.

Główną ideą zrównoważonego środowiska oprócz wykorzystywania ekologicznych materiałów jest wielokrotne użycie produktów. Woreczki strunowe jak najbardziej wpisują się w tę drugą ideę, gdyż pozwalają na wielokrotne zastosowanie. Najczęściej konsumenci zostawiają je, gdyż są oni świadomi możliwości ich ponownego wykorzystania, dlatego nie przychylamy się do opinii, że woreczki strunowe nie są zgodne z ideami zrównoważonego rozwoju. Jest to produkt o tak szerokim spektrum zastosowania, że jego wielokrotne użytkowanie może przynieść bardzo wiele korzyści dla środowiska.

 

Tags: woreczki strunowe, importer woreczków strunowych, historia woreczków strunowych, zastosowanie woreczków strunowych, gdzie kupić woreczki strunowe, producent woreczków strunowych, importer, minigrip, ziplock, gipper, zipper bags, zastosowanie torebek strunowych

 

PROTECTMEDICAL Sp. z o.o. 97-400 Bełchatów, Bukowa 49, 
NIP: 7692223687, REGON: 361869959, KRS: 0000898101
biuro@protectmedical.eu - faktury@protectmedical.eu

 • +48 503 77 53 54
 • +48 504 286 319
 • +48 780 008 846
 • +48 44 777 00 06

 

Zapisz się do newslettera :)

Podając swój adres email wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień od Spółki Protectmedical sp. z o.o. w celach marketingowych